Šokio spektaklis ''Žemaitė N.18(0)''
Šokio spektaklis „Žemaitė N.18(0)“
Meilei ir kūrybai amžiaus cenzo nėra
Ansamblis „Lietuva“ pristato premjerą – šokio spektaklį „Žemaitė N.18(0)“ apie moterį, akivaizdžiai pralenkusią laiką. Šis naujas ansamblio projektas savo drąsiu žvilgsniu ir meniniais sprendimais stebina tiek ištikimiausius rašytojos gerbėjus, tiek tuos, kurie ją buvo įpratę matyti visai kitokią. Žemaitės fenomenas su visais intymiausiais jos gyvenimo faktais verti atskiro dėmesio, todėl šokio spektaklis į garsiąją lietuvių klasikę kviečia pažvelgti visai kitaip.
„Žemaitė N.18(0) – nustebsite, kokia ji nuostabi, nesustabdoma ir nepriklausoma“, – apie gimusią idėją sako režisierė ir ansamblio „Lietuva“ vyr. choreografė Aušra Krasauskaitė. To meto išsišokėlė, unikali savo vidine laisve, drąsa mylėti ir išsiskirti iš kitų. Naujas spektaklis papasakos po oria, išdidžia laikysena ir visada galvą dengiančia skara kunkuliavusias rašytojos aistras bei nepaprastą geismą žinioms, gyvenimui, menui ir žmonėms. Sujungiant intriguojančią biografiją ir kūrybos motyvus, scenoje apmąstoma iki šiol menkai tepristatyta rašytojos pusė, savyje slepianti daugeliui kūrėjų neįmintas paslaptis, taip griaunant ir nusistovėjusį, šiek tiek nepelnytai vaizduojamą „bobutės“ su skarele ant vieno lito kupiūros įvaizdį.
Nauja ansamblio „Lietuva“ programa sukurta rašytojos Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės (slapyvardžiu Žemaitė) šimtas aštuoniasdešimtosioms gimimo metinėms paminėti. Siužetinės linijos smalsumą sužadina ir pikantiškas moters gyvenimas: būdama 65 metų, pamilo 30 metų jaunesnį vyrą, kuris mergino jos anūkę, o galiausiai vedė Žemaitės dukrą. Išlikę Žemaitės laiškai mylimajam liudija apie labai stiprius jausmus, padariusius įtaką jos kūrybai.
„Galima daug analizuoti Žemaitės biografiją ar žmonių, buvusių šalia jos. Bet man įdomu tai, kad Žemaitė – moteris kaip ir aš, leidusi sau girdėti autentišką „aš“ ir atliepti savo poreikius – kurti, mylėti ir laisvai gyventi to meto kontekste, kuriame daugelis apie tai net slapčiausiose fantazijose nesvajojo. Nepaisant deklaruojamos laisvės rinktis – kur gyventi, ką mylėti, būti feministe ar nebūti, priimti savo jausmus nekvestionuojant jų gerumo ar blogumo – net ir šiandien tampa vis sudėtingiau. Perteikiu jums tai, ką jaučiu skaitydama ir galvodama apie Žemaitę“, – į pasirodymus kviečia A. Krasauskaitė, Auksinio scenos kryžiaus ir Padėkos kaukės laureatė.
Choreografijoje dominuoja klasikinis, neoklasikinis ir šiuolaikinis šokiai, kuriuos atlieka „Lietuvos“ šokio trupė. Moderni choreografija, persipynusi su etno motyvais, papildyta lietuvių liaudies papročiais sustiprins miesto/kaimo įvaizdžius, kurie neatsiejami rašytojos gyvenimo aspektai. Scenografijos kuriama atmosfera leidžia įsijausti į daugiabriaunę pagrindinės veikėjos – Žemaitės – asmenybę. Spektalyje skamba skirtingų kompozitorių, taip pat lietuvių liaudies kūrinių motyvai.
Informacinis partneris LRT. Projektą iš dalies finansuoja LR Kultūros ministerija.
KŪRYBINĖ KOMANDA:
Režisierė ir choreografė: Aušra Krasauskaitė
Dramaturgė: Kristina Steiblytė
Scenografijos ir kostiumų dailininkė: Giedrė Brazytė
Kompozitoriai: Silvija Miliūnaitė, Nijolė Sinkevičiūtė, Faustas Latėnas, Vidmantas Bartulis ir Martynas Bialobžeskis
Muzikinės dalies vadovė: Silvija Miliūnaitė
Šviesų dailininkas: Pijus Vasiliauskas
Režisierės asistentė: Giedrė Kriaučionytė-Vosylienė
Solistai:
Žemaitė: Gintarė Vaitiekūnaitė / Kristina Tarasevičiūtė
Dukra Juzė: Eiva Dobilaitė / Vesta Gineitytė
Anūkė Elzė: Goda Mikuckytė / Alina Jazdauskytė
Konstantinas: Danielius Voinovas
Sūnus Antanas: Simonas Laukaitis / Antanas Striganavičius
Unė Babickaitė: Greta Frolovaitė
Atlikėjai:
Valstybinio ansamblio „Lietuva“ šokio trupė